Group Titles

Home Up District Titles State Group Titles Group Titles League Titles

Group Championships

(Through 2017)

            NJSIAA Group Championships started in 1980. Competition involved sectional championships in four sections of the state. In 1982, that competition was expanded to the state finals level.

 

 

2017 S.J. Champs
Group 5 - Howell (1st title)
Group 4 – Kingsway (8th title)
Group 3 – Delsea (15th title)
Group 2 – Collingswood (2nd title)
Group 1 – Paulsboro (37th title)
Group A – St. Augustine (12th title)
Group B – Holy Spirit (2nd title)

2016 S.J. Champs
Group 5 - Brick Memorial (12th title)
Group 4 – Clearview (2nd title)
Group 3 – Delsea (14th title)
Group 2 – Collingswood (1st title)
Group 1 – Paulsboro (36th title)
Group A – St. Augustine (11th title)
Group B – Holy Spirit (1st title)

2015 S.J. Champs
Group 5 - Brick Memorial (11th title)
Group 4 – Clearview (1st title)
Group 3 – Delsea (13th title)
Group 2 – Buena (6th title)
Group 1 – Paulsboro (35th title)
Group A – St. Augustine (10th title)
Group B – Holy Cross (3rd title)

2014 S.J. Champs
Group 4 – Southern Regional (10th title)
Group 3 – Clearview (1st title)
Group 2 – Delsea (12th title)
Group 1 – Paulsboro (34th title)
Group A – St. Augustine (9th title)
Group B – Camden Catholic (22nd title)

2013 S.J. Champs
Group 4 – Southern Regional (9th title)
Group 3 – Toms River South
Group 2 – Delsea (11th title)
Group 1 – Paulsboro (33rd title)
Group A – Chritian Brothers (3rd title)
Group B – Camden Catholic (21st title)

2012 S.J. Champs
Group 4 – Southern Regional (8th title)
Group 3 – Timber Creek (4th title)
Group 2 – Delsea (10th title)
Group 1 – Paulsboro (32nd title)
Group A – Chritian Brothers (2nd title)
Group B – Camden Catholic (20th title)

2011 S.J. Champs
Group 4 – Southern Regional
Group 3 – Timber Creek
Group 2 – Delsea
Group 1 – Paulsboro
Group A – Bishop Ahr (2nd title)
Group B – Camden Catholic

2010 S.J. Champs
Group 4 – Washington Township (1st title)
Group 3 – Timber Creek
Group 2 – West Deptford (3rd title)
Group 1 – Paulsboro
Group A – St. Augustine Prep (8th title)
Group B – Camden Catholic

2009 S.J. Champs
Group 4 Southern Regional
Group 3 Hammonton (1st title)
Group 2 Delsea Regional
Group 1 Paulsboro
Group A Camden Catholic (16th straight, 1 in B; 17th overall)
Group B Bishop Eustace Prep (9th title)

2008 S.J. Champs
Group 4 Southern Regional
Group 3 Timber Creek
Group 2 Delsea Regional
Group 1 Collingswood (1st title)
Group A Camden Catholic
Group B Bishop Eustace Prep

2007 S.J. Champs
Group 4 Southern Regional (4th title)
Group 3 Kingsway (7th title)
Group 2 Pt. Pleasant Boro (1st title)
Group 1 Paulsboro (28th straight)
Group A Camden Catholic (14th straight; 15th overall)
Group B Bishop Ahr

2006 S.J. Champs
Group 4 – Southern Regional (3rd title)
Group 3 – Central Regional (2nd title)
Group 2 – Collingswood (1st title)
Group 1 – Paulsboro (27th straight)
Group A – Camden Catholic (13th straight; 1 in B; 14th overall)
Group B – St. Joseph (4th title)

2005 S.J. Champs
Group 4 Southern Regional (2nd title)
Group 3 Central Regional (1st title)
Group 2 Buena (3rd straight; 5th overall)
Group 1 Paulsboro (26th straight)
Group A Camden Catholic (12th straight, 1 in B; 13th overall
Group B Holy Cross (2nd title; 1st in A)

 2004 S.J. Champs
Group 4 Absegami (4th straight; 6th overall)
Group 3 Kingsway (4th straight; 2nd in 3; 6th overall)
Group 2 Buena
Group 1 Paulsboro
Group A Camden Catholic
Group B St. Augustine Prep (2nd straight; 7th overall)

2003 S.J. Champs
Group 4 Absegami
Group 3 Kingsway
Group 2 Buena
Group 1 Paulsboro
Group A Camden Catholic
Group B St. Augustine Prep

2002 S.J. Champs
Group 4 Absegami
Group 3 Delsea (1 in row; 6th overall)
Group 2 Kingsway
Group 1 Paulsboro
Group A Christian Brothers Academy (1st title)
Group B Camden Catholic
 

2001 S.J. Champs
Group 4 Absegami
Group 3 Egg Harbor Twp. (1st title)
Group 2 Kingsway
Group 1 Paulsboro
Group A Camden Catholic
Group B St. Augustine Prep

2000 S.J. Champs
Group 4 Washington Twp. (1 in row; 2nd overall)
Group 3 West Deptford (2nd title; 1st in Group 3)
Group 2 Sterling (2 in row; 2nd overall)
Group 1 Paulsboro
Group A Camden Catholic
Group B No teams eligible

1999 S.J. Champs
Group 4 Absegami
Group 3 Brick Memorial (2nd straight; 10th overall)
Group 2 Sterling
Group 1 Paulsboro
Group A Camden Catholic
Group B No teams eligible
 

 

 

 

1998 S.J. Champs
Group 4 – Washington Township
Group 3 – Brick Memorial
Group 2 – Kingsway
Group 1 – Paulsboro
Group A – Camden Catholic
Group B – St, Joseph (2nd in row; 3rd overall)

1997 S.J. Champs
Group 4 – Southern Regional
Group 3 – Absegami
Group 2 – Kingsway
Group 1 – Paulsboro
Group A – Camden Catholic
Group B – St. Joseph

1996 S.J. Champs
Group 4 – Highland
Group 3 – Brick Memorial
Group 2 – West Deptford
Group 1 – Paulsboro
Group A – Camden Catholic
Group B – St, John Vianney (2nd in row)

1995 S.J. Champs
Group 4 – Highland
Group 3 – Brick Memorial
Group 2 – Buena
Group 1 – Paulsboro
Group A – Camden Catholic
Group B – St, John Vianney

1994 S.J. Champs
Group 4 Highland
Group 3 Brick Memorial
Group 2 Buena
Group 1 Paulsboro
Group A Camden Catholic
Group B No teams eligible

1993 S.J. Champs
Group 4 Highland
Group 3 Oakcrest (2bd in row)
Group 2 Pennsville (4th title)
Group 1 Paulsboro
Group A Holy Cross
Group B Bishop Eustace Prep (6th title)

1992 S.J. Champs
Group 4 Highland
Group 3 Oakcrest
Group 2 Delran (2nd title)
Group 1 Paulsboro
Group A Paul VI
Group B St. James (3rd title)

 1991 S.J. Champs
Group 4 Highland
Group 3 Brick Memorial
Group 2 Delsea
Group 1 Paulsboro
Group A Paul VI (12th in a row)
Group B St. Joseph

1990 S.J. Champs
Group 4 Toms River North (1st title)
Group 3 Highland
Group 2 Delsea
Group 1 Paulsboro
Group A Paul VI
Group B St. James

1989 S.J. Champs
Group 4 Lenape (3rd title)
Group 3 Brick Memorial
Group 2 Delsea
Group 1 Paulsboro
Group A Paul VI
Group B St. James

1988 S.J. Champs
Group 4 Vineland (1st title)
Group 3 Brick Memorial
Group 2 Pennsville
Group 1 Paulsboro
Group A Paul VI
Group B Bishop Eustace Prep

1987 S.J. Champs
Group 4 Lenape
Group 3 Highland
Group 2 Haddon Township (2nd title)
Group 1 Paulsboro
Group A Paul VI
Group B Bishop Eustace Prep

 1986 S.J. Champs
Group 4 Lenape
Group 3 Brick Memorial
Group 2 Delran
Group 1 Paulsboro
Group A Paul VI
Group B Bishop Eustace Prep

1985 S.J. Champs
Group 4 Highland
Group 3 Eastern (2nd title)
Group 2 Delsea
Group 1 Paulsboro
Group A Paul VI
Group B St. Augustine Prep

1984 S.J. Champs
Group 4 Highland
Group 3 Brick Memorial
Group 2 Delsea
Group 1 Paulsboro
Group A Paul VI
Group B St. Augustine Prep

1983 S.J. Champs
Group 4 Highland
Group 3 Eastern
Group 2 Pennsville
Group 1 Paulsboro
Group A Paul VI
Group B St. Augustine Prep

1982 S.J. Champs
Group 4 Highland
Group 3 Lower Cape May (1st title)
Group 2 Pennsville
Group 1 Paulsboro
Group A Paul VI
Group B Bishop Eustace Prep

1981 S.J. Champs
Group 4 Highland
Group 3 Overbrook (2nd title)
Group 2 Penns Grove (1st title)
Group 1 Paulsboro
Group A Paul VI
Group B Bishop Eustace Prep

1980 S.J. Champs
Group 4 Pemberton (1st title)
Group 3 Overbrook
Group 2 Haddon Township
Group 1 Paulsboro
Group A Camden Catholic
Group B Bishop Eustace Prep

 

 


 This site was last updated 4/28/17   
Comments and Suggestions to
howieoba@yahoo.com or marinellijo@clearviewregional.edu